2018.
10. 25.
Ungvár2018.10.19 és 10.21 között egy nagyon erős Ukrán tornán vett részt az OLASZ FOXCISULI 2011-es születésű csapata. A Kárpátalján megrendezett tornán már visszajáró vendég csapatunk mindig nagy szeretettel megyünk a Zinedine klub meghívására. A három nap alatt 7 kiélezett nemzetközi mérkőzés...
2018.
04. 03.
Beszámoló a Torneo Tatain-ról DHSE Olasz Focisuli 2009 készítette: Jeremiás Gergő   2018. március 29-én, csütörtökön délután elindult a csapat Sarzana-ba, Olaszországba, hogy a Torneo Tatain nevű profi, nemzetközi utánpótlás labdarúgó tornán részt vegyen. A torna csak szo...
2018.
11. 25.
2007-.es Balmaz Olasz Focisuli korosztályos csapata 2018.11.25-én  egy négy csapatos tornán vett részt Gyulán, a Grosics Akadémia meghívásából.2 győzelemmel, 1 verességgel zártuk a tornát így a második helyen végeztünk.8+1-ben tudtunk játszani nagy területen ami mindenképp hasznos volt a gyerek...
2018.
11. 05.
Szlovákiában a CFT Fair Play nemzetközi tornán járt az OFS 2008-as kategóriás csapata.4 győzelem és 2 döntetlent ért el a csapat....
2018.
10. 29.
SZÉKELYUDVARHELYSzékelyudvarhelyen járt a hétvégén 2010-es születésű korosztályos csapatunk. Az Erdélyi csapatokkal mindig nagyon jó kapcsolatot ápolt klubunk. Nagyon jó időben színvonalas mérkőzéseket játszhattak a gyerekek és természetesen szabadidőben megtekinthették a Székely város nevezetessége...
2018.
11. 20.
Beszámoló, OFS Mini Bajnokság   Újra Mini bajnokságot szerveztünk 2018.11.17-én szombaton a 2010-es korosztálynak. A 2010-es korosztályban bajnoki rendszer alapon játszott körmérkőzés formájában. Résztvevő csapatok: 2010: MTK Budapest, Mészöly Focisuli, Grosics Akadémia, Zinedine ...
2018.
11. 20.
MINI TORNA 2011-es korosztály számára az Olasz Focisuli szervezésében!2018.11.18-án Hajdúböszörményben egy 8 csapatos tornán volt a 2011 es csapat. Nagyon jó helyszínen és évszakhoz képest nagyon jó időben sikerült egy saját szervezésű tornát lebonyolítani a Várkert ifjúsági parkban. A csoportu...
2018.
12. 02.
2010-es korosztályunk ismét egy erős tornára utazott December első vasárnapján. A Gödöllőn rendezett tornán NB1-es és erős utánpótlás nevelő klubok hasonló korosztályos csapatai vettek részt. A gyerekek tudatos, szép játékkal szerezték meg az 1. helyet, megelőzve ezzel többek közt az FTC, UTE, Dvsc-...
Vitajó Karácsony Kupa Információk
Adománygyűjtés
Média / Debsporton az Olasz Focisuli


Hegedűs Tamás: „A legfontosabb, hogy jó játékosokat neveljünk Debrecen, és a magyar labdarúgás számára!”

Az Olasz Focisuli megalapítása a DVSC egykori pályaedzőjéhez, Hegedűs Gáborhoz köthető. Ma azonban már fiával, az egyesületben nevelkedett Tamással közösen irányítják a munkát. Beszélgetésünk során a klub alakulásáról, filozófiájáról, a nemzetközi megmérettetések fontosságáról, és az egyesület legfőbb erősségeiről kérdeztem.

0

olasz4-300x225 Hegedűs Tamás: „A legfontosabb, hogy jó játékosokat neveljünk Debrecen, és a magyar labdarúgás számára!”

Villámrajt

Olasz Focisuli. Már a név is sokat elárul. Annál többet mond el Tamás, amikor bevezetésképp beszámol nekem az egyesület megalakulásáról, annak gyökereiről.  „A nyolcvanas évek végén édesapám előtt lehetőség nyílt arra, hogy Olaszországban dolgozzon. Én akkor 7 éves voltam, és természetesen követtük őt, majd miután hazatértünk, édesapámat teljesen rabul ejtette az olasz futball-láz. Nem sokkal később, az olaszok iránti tiszteletből, Olasz Focisuli néven alapította meg a klubot, ahol már egészen kicsi korban meg lehetett ismerkedni az alapokkal. Az egyesülettel egy újfajta rendszer alapjait fektette le, hiszen az összes iskolába bement, a kiválasztásba pedig bevonta a kollegákat. Ezáltal egy meglehetősen nagy tömegbázis alakult ki, melyből a későbbiekben a legügyesebb gyerekek egy helyre kerültek.”

És bizony, az eredményekre sem kellett sokat várni. „A legelső korosztály az 1981/82-es születésű, melynek jómagam is tagja lehettem, és szerencsére már ebben a korcsoportban komoly tehetségek tűntek fel. Elég Balogh Jánosra, Kolbe Ádámra, Balázs Gergőre, vagy Paróczai Sanyira gondolni, hiszen ők mind a négyen bemutatkozhattak az élvonalban. Emellett több olyan nevet tudnék mondani, akik másodosztályig jutottak felnőttpályájuk során. A későbbi, ’84-’85-’86-os évjáratok pedig még ennél is sikeresebbnek bizonyultak, hiszen korábban sohasem fordult elő olyan, hogy az akkori Nike Premier Cup-on háromszor egymás után ugyanaz a csapat diadalmaskodjon. Klubunknak sikerült a bravúr, majd az onnan kikerülő játékosok a DVSC-nek, és a magyar válogatottnak is kulcsembereket, gerincet adtak, korosztályos válogatottságig pedig évente 8-10 labdarúgó jutott el a garnitúrából. De ha a mostani DVSC-keretet nézem, nyolc olyan játékost látok, akik annak idején itt sajátították el az alapokat. Erre joggal lehetünk büszkék, hiszen mindenkori célunk, hogy a felnőtt labdarúgásnak, legfőképp a DVSC-nek jó játékosokat adjunk. Persze, ennél is nagyobb szó, ha az itt nevelkedő futballisták külföldön is letehetik névjegyüket, gondolok itt például Tőzsér Danira, Tisza Tibire, Dzsudzsák Balázsra, Balogh Jánosra, Máté Petire, vagy épp Kulcsár Tamásra. Idővel egyébként a DVSC utánpótlása is megerősödött, történt egy fúzió, mely után mi a Debreceni Honvéd Sportegyesület Olasz Focisuli szakágaként működtünk, s működünk tovább.”

                         olasz3-300x208 Hegedűs Tamás: „A legfontosabb, hogy jó játékosokat neveljünk Debrecen, és a magyar labdarúgás számára!”

                             olasz2 Hegedűs Tamás: „A legfontosabb, hogy jó játékosokat neveljünk Debrecen, és a magyar labdarúgás számára!”                                                                           Az Olasz Focisuli első korosztályai

Nemzetközi tornaszereplések, egységes szakmai stáb

Időközben az Olasz Focisuliban nevelkedő Tamás is bekapcsolódott az egyesület szakmai munkájába. Mint megtudjuk, nem egyedi eset az övé, hiszen a jelenlegi stáb nagy része itt kezdett el focizni, hogy aztán edzőként gyarapítsák, erősítsék a szép múltú klub hagyományait. A folyamatos nemzetközi tornák mellett ez számít a Focisuli másik határozott erősségének: „Miután a tanulmányaim megkezdésekor érzékeltem, hogy aligha lesz belőlem élvonalbeli labdarúgó, jómagam is elkezdtem edzősködni, emellett azok, akik végigjárták nálunk a korosztályos ranglétrát, szintén munkába léptek az egyesület keretein belül. Ezt egy nagyon fontos előnynek tartom, hiszen túlnyomórészt olyan edzők dolgoznak nálunk, akik játékosként magukba szívták az Olasz Focisuli szellemiségét. Ezáltal a gyerekeknek nem csak szakmai, hanem emberi iránymutatást kívánunk nyújtani, így filozófiájukat is tudjuk építeni, csiszolni. Gondolok ezalatt arra, hogy nem a jó futballisták nevelése az egyetlen és kizárólagos célunk, mert legalább annyira fontos, hogy értékeket közvetítsünk a fiatalok felé, és élményt adjunk azzal, hogy rangos tornákon, színvonalas rendezvényeken szerepeltetjük őket. Ha például egy egészen kicsi gyermek elutazik néhány napra Olaszországba, szülők nélkül, az utazás az egész viselkedését, hozzáállását képes lesz meghatározni a későbbiekre nézve. Éppen ezért nem is edzőkollegákként, hanem nevelőkként definiáljuk azokat az embereket, akik nap, mint nap a srácokkal foglalkoznak. A nemzetközi megmérettetések egyébként különösen fontosak, hiszen az a legjobb, ha egy fiatal minél hamarabb belekóstol a nemzetközi szintbe. Májusban például a Garda-tónál az összes olasz topcsapat részvétele mellett játszanak korosztályaink egy nemzetközi tornán. Ennek tapasztalatait, élményeit pedig soha nem veheti el tőlük senki. Éves szinten 4-5 ilyen volumenű torna már kellőképp megalapozhatja a fiatalok fejlődését.”

olasz1-300x225 Hegedűs Tamás: „A legfontosabb, hogy jó játékosokat neveljünk Debrecen, és a magyar labdarúgás számára!”

Az egyesület szakembereinek életében állandó az önképzésre való törekvés. Mindezt persze együttműködve, egymás segítéséért teszik. „Stábunk körében nagyon sok szakmai értekezletet, beszélgetést tartunk, és egységes csapatként mindannyian nyitottak vagyunk az új ismeretekre. Mindig arra törekszünk, hogy a hibákat kijavítva fejlődjünk, és egyre jobbak legyünk. Elvünk, hogy nem szabad siettetni a gyerekek fejlődését, érését, nem lehet elvárnunk, hogy már tíz éves korban összehangoltan mozogjanak a pályán. Minden korcsoportnak megvannak a maga követelményei, melyeknek meg kell felelni.”

„Nagyon sok nemzetközi tornát céloztunk meg az elmúlt években. A nyáron és télen egyaránt megrendezett Karnevál Kupa idén már 30 éves lesz, és az egyik legkomolyabb múltra visszatekintő utánpótlásrendezvény Európa szerte. Ma már több száz együttes részvételével, ami különösen nagy szó annak ismeretében, hogy kezdetben mindösszesen nyolc csapattal indítottuk el.”

Egyrészt konkurencia, másrészt partner

Debrecen városában több sportegyesület fókuszál az utánpótlásképzésre. Valamennyiük érdeke és szándéka, hogy a legjobb, legügyesebb gyerekeket a soraiban tudja. Adja magát a kérdés, ez mennyiben nehezítheti meg az Olasz Focisuli mindennapjait. Tamás viszont megerősít abban, hogy az egészséges verseny dacára a célok közösek. „Természetesen ez egy komoly kihívás a számunkra, melyet megfelelően kell kezelnünk, és nem szabad túldimenzionálnunk, hiszen egy Debrecen szintű városban négy klub kényelmesen elfér egymás mellett. Nekünk szerencsére nagyon erős az óvodai hátterünk. Mint előbb mondtam, a folyamatos versenyeztetéssel, a tornákon való részvételekkel vonzóvá kell tennünk a labdarúgást, majd szinten kell tartanunk a gyerekek érdeklődését, annak érdekében, hogy 13-14 éves korban ne hagyják abba. Tény az is, hogy minden egyesületnek mások az erősségei. Mi sajnos a DEAC és a DLA által kínált pályalehetőségekkel nem tudunk versenyezni, éppen ezért a stábunkkal, külföldi kapcsolatainkkal kívánunk operálni. Egyébként a klubokkal nagyon jó kapcsolatot ápolunk, mert mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a célunk közös: ügyes fiatalokat nevelni, ezáltal jobbá tenni a magyar labdarúgást.”

A tornákon felül természetesen fontos a bajnokság is: „U14-es és U15-ös csapataink az északi bajnokságban szerepelnek, és célunk az NB1, mellyel biztosítanánk, hogy minden korosztályunk a legmagasabb szinten fejlődhessen.”

A névadást ugyan az olasz futball inspirálta, ám ez nem az olasz futballra jellemző stílusjegyek lemásolásában kristályosodik ki. Tamás is elmondja, ennél sokkal lényegesebb a kapcsolatrendszerből való profitálás, valamint az, hogy megnézzünk, s átvegyünk egy-egy dolgot a fejlettebb futballkultúrájú taljánoktól: „Leginkább arra fektetjük a hangsúlyt, hogy kollégáink sokat járnak külföldi utakra, a kapcsolataink révén jellemzően Olaszországba. Legutóbb Svájcban voltunk, Ticino-ban, ahol rengeteg értékes tapasztalattal gazdagodtunk, a kiválasztással, és az utánpótlásrendszer felépítésével kapcsolatban. Emellett a Debreceni Futballegyetemmel karöltve három éve elindítottunk egy olyan szakmai programot, melynek keretében márciusban Roberto Baggio érkezik Debrecenbe, de már a tavalyi esztendőben tíz olyan kiemelt utánpótlásklub járt itt, melyektől rengeteget lehet tanulni. Ezzel nem csak saját edzőink fejlődéséhez tudunk hozzájárulni, hanem Magyarországnak, az egész keleti régiónak adunk egy többletet. Cél, hogy ebből mindenki kamatoztasson valamit a saját környezetében. A kapcsolatainkat egyébként sem rejtegetjük, nagyon szívesen segítünk más klubokat, hisz mint mondtam, mindannyian a magyar labdarúgásért, annak javításáért dolgozunk.”

Tehetséges gyerekek, pozitív jövőkép, reális célok

Az utánpótlásmunka fokmérője minden esetben a pillanatnyi tehetségek számában rejlik. Ezzel kapcsolatban régebben, és most sem panaszkodhatnak a Focisuli szakemberei. S talán az is lehet, hogy az egyes korosztályokban már ott kergeti a labdát a jövő Tisza Tiborja, Tőzsér Dánielje, vagy akár Dzsudzsák Balázsa. „Soha nem használunk nagy szavakat, de érzésem szerint 14 éves korig olyan felkészítést tudunk nyújtani fiataljainknak, mely megőrzi az esélyét annak, hogy később kiteljesedjenek. És természetesen vannak olyan gyerekek, akikkel kapcsolatban meggyőződésem, idővel a felnőttek között is odakerülhetnek a legmagasabb szintre. Persze, ennek rendkívül sok összetevője van, és bizonyos fokú szerencse is szükséges ahhoz, hogy a fiatalok beérjenek. Vannak olyan labdarúgóink, akiket különböző akadémiák figyelnek, erre természetesen büszkék vagyunk, ugyanakkor próbáljuk úgy alakítani, hogy mindannyian Debrecenben, helyi környezetben maradjanak, mert közel sem biztos, hogy szerencsés már egészen fiatal korban elkerülni egy fővárosi, vagy nyugat-magyarországi akadémiára.”

Végezetül a magyar utánpótlás általános helyzetére kérdezek rá, avagy mik lehetnek az elvárások, és a célok az előttünk álló 5-10 esztendőben. „Mivel én ebben dolgozok, ebben élek, emellett pozitív embernek is tartom magam, abszolút bizakodó vagyok, már csak azért is, mert a saját környezetemben nagyon elszánt, agilis kollegákat látok. A kormány és a szövetség támogatása egyébként soha nem tapasztalt lendületet adott a hazai labdarúgásnak. Úgy érzem, ha jól élünk ezekkel a lehetőségekkel, tíz éven belül látványosabb eredményeink lehetnek. Ezalatt természetesen nem arra gondolok, hogy a németek, vagy olaszok szintjére jutunk el, sokkal inkább arra, hogy adott esetben klubjainknak reális célkitűzés lesz egy Európa Liga főtáblán való helytállás, és egy Európa-bajnoki kvalifikáció sem megy majd csodaszámba. Emellett persze az a leglényegesebb, hogy minél több embert, szurkolót megnyerjünk a labdarúgás számára. Elvégre ez a sport értük van.”

 

Hegedűs Tamásnak, valamint az Olasz Focisuli valamennyi edzőjének, labdarúgójának további eredményes munkát kívánunk!

T.S.